Vooruit-voorzitter Conner Rousseau zwaar gestraft: “Dat ik dit nog moet meemaken…”

De Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, heeft op sociale media verklaard dat Vooruit-voorzitter Conner Rousseau niet welkom is in de VS. Aanleiding zijn eerdere uitspraken waarin Rousseau Donald Trump en het optreden van immigratiedienst ICE vergeleek met het naziregime.

White schrijft dat de VS Rousseau herhaaldelijk hebben gevraagd zijn woorden in te trekken. “De Verenigde Staten van Amerika hebben Conner vriendelijk verzocht, zoals ik dat ook persoonlijk heb gedaan, om zijn grove uitspraak waarin hij de president van de Verenigde Staten vergelijkt met iemand die miljoenen Joden heeft vermoord tijdens de Holocaust, in te trekken.” Volgens de ambassadeur is de vergelijking “onaanvaardbaar en gewetenloos”.

“Haatdragende retoriek”

White stelt dat zulke uitspraken gevaarlijk kunnen zijn, mede omdat Trump eerder doelwit was van geweld. Hij noemt Rousseaus woorden “haatdragende” retoriek en waarschuwt dat ze door extremisten kunnen worden opgevat als een oproep tot geweld. Daarnaast reageert hij scherp op Rousseaus stelling dat Europa niets van de VS te leren heeft. White verwijst naar de Amerikaanse rol in de bevrijding van België tijdens beide wereldoorlogen en merkt op dat Rousseau “waarschijnlijk geen goede geschiedenislessen” kreeg. Omdat Rousseau weigert zijn video te verwijderen, acht White hem voorlopig ongewenst in de VS. “Daarom is er geen reden voor hem om naar Amerika te reizen en zal hij dat ook niet snel doen, totdat hij zijn uitspraak intrekt. Punt uit.” (lees verder onder de afbeelding)

Schermopname 22 2 2026 1153 www.instagram.com

Rousseau: “Gevaarlijk precedent”

Rousseau reageerde via Instagram luchtig op de kwestie. “Het is officieel: ik mag Amerika niet meer binnen. Nooit gedacht dat ik dat nog ging meemaken, maar bon. Met mij moet je niet inzitten, ik was ook niet van plan om naar Amerika te reizen.” Toch ziet hij er volgens eigen zeggen een principieel probleem in. Hij noemt het een “gevaarlijk precedent” voor vrije meningsuiting: burgers moeten volgens hem hun mening kunnen uiten zolang die niet aanzet tot haat of geweld, ook als die kritiek op Trump inhoudt.

LEES OOK:

(Afbeeldingen: screen grabs Instagram)