Pierre Wunsch, topman van de Nationale Bank van België, slaat alarm over de financiële toestand van België. In duidelijke bewoordingen richt hij zich zowel tot de regering-De Wever als tot de bevolking: de ruimte voor extra uitgaven is volledig verdwenen.
In een interview schetst Wunsch een bijzonder somber beeld van de overheidsfinanciën. Volgens hem volstaan de huidige besparingen niet om het vertrouwen van de markten te herstellen of te voldoen aan Europese begrotingsregels. Integendeel, er is nog een aanzienlijke extra inspanning nodig. “De marge is al lang niet meer onbestaande, de marge is negatief”, stelt hij scherp.
Scenario Portugal of Griekenland
België zit momenteel bij de landen met het grootste begrotingstekort van Europa, samen met Frankrijk. Waar dat tekort in Frankrijk stilaan daalt, blijft het in België hangen. Dat maakt volgens Wunsch dat ons land steeds meer achterop raakt. Hij noemt België zelfs “de slechtste leerling van de klas”. De waarschuwing is duidelijk: zonder ingrijpen dreigt een scenario zoals eerdere financiële crisissen in landen als Portugal of Griekenland.
Daarnaast wijst Wunsch op bijkomende risico’s vanuit het buitenland. De geopolitieke spanningen, onder meer met Iran, kunnen volgens hem leiden tot nieuwe economische schokken. Niet alleen energieprijzen, maar ook grondstoffen voor industrie en landbouw kunnen onder druk komen te staan.
“We kunnen shock niet opvangen”
België is volgens hem kwetsbaar voor zulke schokken. “Door ons hoge begrotingstekort hebben wij niet meer de capaciteit om een shock of een recessie op te vangen.”
Ook de politieke reflex om bij problemen extra geld uit te geven, krijgt kritiek. Wunsch waarschuwt voor een gevaarlijke dynamiek waarbij partijen blijven inzetten op nieuwe maatregelen en steunpakketten, terwijl de financiële ruimte er niet meer is.
Steunmaatregelen
Algemene steunmaatregelen, zoals brede compensaties voor hoge energiekosten, noemt hij daarom onverstandig in de huidige situatie. Volgens hem moet de focus liggen op gerichte hulp voor de meest kwetsbare groepen. De boodschap is duidelijk en hard: zonder bijkomende ingrepen dreigt België financieel verder weg te zakken, met mogelijk zware gevolgen op langere termijn.
(Bron: Nieuws 365 – Afbeelding: screen grab YouTube)