Vrouwen willen plots geen macho’s meer en zijn allemaal wild van een ‘noodle boy’. Maar wat voor soort man is dat?

De tijden waarin gespierde alfamannen als het enige schoonheidsideaal golden, lijken stilaan voorbij. Steeds vaker duiken op het grote scherm jonge, tengere mannen op die niet kracht uitstralen, maar juist kwetsbaarheid. Denk aan Timothée Chalamet, Finn Wolfhard en Dominic Sessa – mannen die volgens The New York Times vallen onder de noemer ‘noodle boys’. Slank, introspectief en met een androgyne flair vormen zij het gezicht van een nieuwe generatie filmidolen.

Volgens media- en genderexpert Sofie Van Bauwel (UGent) weerspiegelt deze opmars van fragiele mannen een bredere maatschappelijke verandering. In plaats van stoerheid en fysieke kracht, draait mannelijkheid vandaag steeds vaker rond emotionele toegankelijkheid en kwetsbaarheid. “We zien een ander soort mannelijkheid opduiken,” zegt Van Bauwel op HLN.be. “Eentje die ruimte laat voor twijfel, gevoel en authenticiteit.”

Sociale media veranderen het beeld van de man

Op sociale media wordt deze trend nog eens versterkt. Jongens worden speels onderverdeeld in categorieën als ‘fruity boyfriends’ of ‘hot rodent boyfriends’. Hoewel die labels humoristisch klinken, schuilt er een diepere laag achter: het traditionele beeld van wat een man zou moeten zijn – stoer, zwijgzaam, gespierd – wordt opengebroken. Zelfs Chalamet, die jaren geleden nog werd afgewezen voor actie- of sci-firollen, wordt nu omarmd als het nieuwe ideaal. En dat zegt veel.

Maar de trend stuit ook op weerstand

Toch is niet iedereen mee met die evolutie. Er is een duidelijke tegenbeweging zichtbaar, waarbij figuren als Andrew Tate blijven vasthouden aan het oude ideaalbeeld van de ‘echte man’. Volgens Van Bauwel is dat een reactie op de groeiende zichtbaarheid van fragiele, gevoelige jongens in media. De clash tussen deze twee stromingen toont hoe mannelijkheid volop in beweging is.

Waarom deze representatie belangrijk is

Of je nu eerder neigt naar de klassieke ‘Hasselhoff-look’ of je herkent in de dromerige blik van een ‘noodle boy’: het belangrijkste is dat er eindelijk meer keuze is. “Door die variatie krijgen mannen meer voorbeelden waarin ze zichzelf herkennen,” legt Van Bauwel uit. En dat heeft een positief effect op het zelfbeeld. Het bewijst dat mannelijkheid niet in één vorm hoeft te passen. Je mag gevoelig zijn, onzeker, zacht – en nog steeds krachtig.

We leven in een tijd waarin mannelijkheid opnieuw wordt uitgevonden. En wie weet? Misschien is kwetsbaarheid wel het nieuwe sexy.

(Afbeelding: Instagram)